• : 0542 445 6173
EREĞLİDE EYLÜL SICAKLARINA DİKKAT!
img

EREĞLİDE EYLÜL SICAKLARINA DİKKAT!

Ereğli'de eylül ayında her yıl serinleyen havalar bu yıl rekor bir sıcaklığa imza atacak.

Ereğli ve çevresinde eylül ayının girmesiyle birlikte bir miktar serinlemesi beklenen hava sıcaklıkları beklenenin aksine artarak rekor sıcaklıklara ulaşacak.


Konya Ereğli’de bu hafta sıcaklıkların 38 dereceye kadar çıkması bekleniyor.


Geçen haftadan itibaren görülen sıcak hava dalgasının yurt genelinde etkisini artırarak cumartesi gününe kadar sürmesi beklendiğinden güneş çarpmalarına karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. 


Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, geçen hafta cuma gününden başlayarak ülkeyi etkisi altına alan sıcak hava dalgasının cumartesi gününe kadar etkisini artırarak süreceği tahmin ediliyor.


Sıcaklıklarının Marmara'nın kuzeyi, Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda mevsim normallerinin 3 ila 6 derece, diğer yerlerde ise mevsim normallerinin 8 ila 12 derece üzerinde seyredeceği öngörülüyor.


Hava sıcaklıklarının yurdun iç kesimlerinde (İç Anadolu, Ege'nin iç kesimleri, Akdeniz’in iç kesimleriyle Orta ve Batı Karadeniz'in iç kesimleri) eylül ayında kaydedilmiş uzun yıllar en yüksek sıcaklık değerlerine yaklaşması ve yer yer üzerine çıkması bekleniyor.


Sıcaklıkların cumartesi gününden itibaren yurdun kuzeybatı kesimlerinden başlayarak ülke genelinde azalacağı, kuzey ve iç kesimlerde mevsim normalleri civarında, güney kesimlerde ise mevsim normallerinin 3 ila 5 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.


Sıcak hava dalgası nedeniyle güneş ışınlarının dik geldiği 11.00-16.00 saatlerinde başta yaşlılar, çocuklar ve kronik rahatsızlığı olanların sıcak çarpmasına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.


Ereğli’de;


2 Eylül Çarşamba, 3 Eylül Perşembe ve 4 Eylül Cuma günlerinde 38 derece ölçülmesi beklenirken hissedilen sıcaklığın daha fazla olacağı tahmin ediliyor.


İlginizi Çekebilir